Co říkat, nebo neříkat při sexu: Sextalk může být žhavý, vtipný i odpudivý

4 min čtení

4 min čtení

U sexu mluvíme tělem, intenzitou doteku, očima i výrazem v obličeji. Někdy šeptáme, někdy zkoušíme jiné role, říkáme si, co máme rádi, co se nám líbí. Stává se ale, že někdy i mlčíme, protože nepotřebujeme žádná slova k vyjádření našich pocitů, anebo je naopak použít chceme, ale stydíme se. Ať už to máte jakkoli, sextalk je dobrodružství, kterému stojí za to dát šanci.

Začala jsem prozkoumávat oblast verbální komunikace během sexu. Ptala jsem se lidí kolem sebe, co pro ně znamená sextalk. Pro někoho je to samozřejmost a používá slova u sexu autenticky, funguje to samo. Někdo k nim hledá cestu, protože je to prostě dobrodružství. Možná do některých oblastí jednoduše musíme vkročit nebojácně, prozkoumat je, posunout hranice, projiskřit si život novým vzrušením...

TIP NA VIDEO: Co říká o ženské sexualitě sexexpertka?

„Sextalk může být jedním z mnoha vyjádření pocitů během sexu, který partnera nabudí. Když ne během sexu, může být součástí předehry. Je pro mě důležitý i v situacích, které nejsou se sexem přímo spojené, třeba na večírku, kde nemůžeme mít běžně sex,“ popisuje svoji představu sextalku pětadvacetiletý Adam. Sára si pod tím zase na první dobrou představila sexting, kdy se s partnerem vzrušují prostřednictvím zpráv. Hodně lidí, kterých jsem se ptala, to vnímalo hlavně jako součást předehry. Všechny tyto možnosti spojuje fakt, že to děláme za účelem vzrušit druhého člověka, probudit v něm touhu a chtíč. Mě teď ale zajímá, co si říkáme přímo během sexu, když jsme si blízko, zranitelní, nazí.

Sextalk může mít různé motivace. „Může být ze srandy, může být hrubý, surový, někdy sexy, někdy něžný. Záleží na tom, s kým se miluju a v jakém jsme zrovna módu. Vždycky pro mě ale mluvení o sexu znamená blízkost, soustředění na druhého člověka, i když ho tolik neznám, nebo vůbec, snažím se cítit, co od sexu zrovna oba chceme. Tvrdý sex, něžný sex… tím, že na něj mluvím, šeptám jeho jméno, dávám najevo, že jsme v tom spolu,“ říká mi otevřeně Zoe.

Když jsem se ptala Josefíny, vysvětlovala mi, že u ní slova sexuálního partnera mohou podpořit ještě doteky, které ji vzrušují. Slova eskalují atmosféru. Zároveň mi řekla, že ona sama u sexu nechce mluvit, výjimku dělá jen tehdy, když je to součástí hry. „Mluvím u sexu, když jde o roleplaying. A to myslím jen základní role jako učitel a studentka, nic šíleného.“ Někdy slovy navigujeme druhého k tomu, co od něj potřebujeme. Může to být ale i mocenská hra. Klukům to pomáhá umocňovat dominantnější pozici v sexu. Říká mi něco ve smyslu, že mě zničí, jestli to ještě vydržím. Cítím v tom mocenskou rovinu, ale ne ponížení,“ popisuje Sára. 

Na sex se můžete naladit nejen sextalkem nebo sextingem, bohatě postačí společné sledování romantického filmu s naturalističtějšími scénami.
Inspirace pro partnery

Hodně lidí se ale bojí, že je sexuální partner nepochopí, že to zkazí celý moment a že dostanou sami sebe do trapné situace. „Mám s tím problém, neumím hrát sexy hry v posteli, jsem tam až moc autentická, normální. Přišla bych si trapně a strojeně, že bych musela něco vymýšlet. Jsem zvyklá, že v posteli nedělám nic, co by ze mě nešlo přirozeně, ale chtěla bych se to naučit, umět nahodit nějakou roli. Stydím se víc něco říct než udělat,“ popisuje Žofie. 

Někdy se zase bojíme my, že nám to zkazí ten druhý netrefením se do naší nálady, vkusu nebo aktuální potřeby„Když o to někoho požádáš a on třeba není ve své kůži nebo ho to tolik nevzrušuje, moc se soustředí, aby neřekl něco špatně, pak to vzrušení může strašně rychle zmizet,“ vysvětluje Josefína. Martin naproti tomu dodává: „Bez sextalku se neudělám, potřebuju to.“ 

Co ale rozhodně výrazně ovlivňuje sextalk, je také to, s kým máme zrovna sex. Jestli se dobře známe, máme vůči sobě důvěru, milujeme se, nebo jestli jde o příležitostný sex, tedy one night stand. Někde už stavíme na společných zážitcích, už víme, co nás vzrušuje, co na koho funguje, co kdo chceme říkat, slyšet, kdy nic neříkat. Jindy ale máme sex s lidmi, které tolik neznáme, ale i tak z podstaty věci záleží na důvěře a napojení. Jako ostatně celý sex. „S někým spíš mlčíte a víc se mazlíte, s někým se víc bavíte. Je to různé podle člověka i nálady,“ říká Josefína. „Stalo se mi mnohokrát, že jsme se míjeli v potřebách. Zvlášť když jsem spala s někým jen občas. On chtěl tvrdý sex, já něhu. Například říkal věci, které mi nedělaly dobře, protože jsem v nich slyšela porno a bylo to na mě moc drsné, neosobní,“ říká Zoe.

Je pravděpodobné, že v rámci sextalku se bude lišit to, co od druhého chceme slyšet, a to, co my sami chceme říkat. A někdy se také může stát, že vámi vyřčená slova mohou být víc vzrušující pro vás samotné, než pro druhého. „Sextalk některých mých partnerů mě rušil, protože neříkali nic, co by mě vzrušovalo, ale jen komentovali situaci, aby si ji uvědomili. Takže vzrušovali sami sebe. To si neužívám,“ vysvětluje Daniela. Co tedy chceme nejčastěji u sexu slyšet? „Holky většinou chtěly slyšet o své kráse, sexy těle a o pocitech, chlap chce slyšet asi spíš o sexy těle, výkonnosti, technice a věci typu ,tak tohle jsem ještě fakt nezažila‘ nebo ,to seš první, komu se tohle povedlo‘ nebo ,nepamatuju si, že bych kdy měla silnější orgasmus‘,“ vyjmenovává Štěpán.

Jsou tedy sexy řeči vzrušující? Nebo se jim budeme smát? Dokud nahlas neřekneme první slovo, tak to nikdy nezjistíme. „Když společně přijdete na to, jaký tón hlasu, mluva a konkrétní slova partnera vzrušují, můžete zažít spoustu zábavy. Nakonec se budete umět uvolnit a udělat si ze sebe i legraci. První moment, když jsem se snažila u sexu něco říct, byl skutečně těžší, než jsem čekala, teď je to ale naopak extrémně sexy a sebevědomé,“ vysvětluje mi Zoe. Trapných situací bychom se ale bát neměli. Sex totiž může být dobrodružství stejně tak jako situace, u které se můžeme upřímně zasmát.

Článek vyšel v časopise Dieta 1/22. Archivní čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz