Jak vybrat snubní prsteny? Poradíme s materiály, cenou i aktuálními trendy

3 min čtení

3 min čtení

Snubní prstýnky, symbol lásky a partnerství. Zatímco některé páry je berou jako běžný svatební prvek, jiní je považují za zcela klíčovou složku, do které je potřeba podstatně investovat. Ať už se řadíte do první, či druhé skupiny, je jasné, že výběr toho pravého šperku není jednoduchý. Pojďme se podívat, na co je potřeba dbát i jaké designy budou vévodit svatebnímu roku 2023.

Už dávno neplatí, že svatební prsten se musí zákonitě rovnat zlatému kroužku, který je stejný pro nevěstu i ženicha. Na výběr je dnes z nepřeberného množství materiálů, zpracování i zdobení. Záleží pouze na vašem vkusu, preferencích a finančních možnostech. Jisté ale je, že krásné kousky se dají sehnat jak ve standardních klenotnictvích, tak u talentovaných českých designérů.

TIP NA VIDEO: Jak probíhá zkouška svatebního líčení a účesu?

Než se pustíte do hledání ideálního šperku, domluvte se s partnerem, kolik do prstýnků chcete investovat a jaké jsou vaše představy. Chcete spíše neokoukaný kousek, který primárně dotvoří atmosféru svatby, nebo raději vsadíte na jistotu a půjdete do tradičnějšího pojetí, které vám vydrží celý život? Až budete mít konkrétní vizi, pusťte se naplno do výběru.

Jaký vybrat materiál?

Pokud chcete volit finančně méně náročnou variantu, dívejte se po prstenech ze stříbra, chirurgické oceli nebo titanu. V posledních letech je oblíbený také karbon, který díky své černé barvě zajistí opravdu hodně osobitý design. Jestli chcete do šperku více investovat, sáhněte po zlatu, platině či palladiu.

Stříbro je sice levnější než zlato nebo platina, je ale také měkčí a poddajnější. Časem navíc černá, což se ovšem dá poměrně jednoduše vyčistit. Pokud chcete, aby vám prstýnky z tohoto materiálu vydržely déle, porozhlédněte se po těch potažených vrstvou rhodia, která zvyšuje odolnost. I ta se ovšem časem ztenčuje, dá se ale většinou obnovit v rámci doživotní záruky.

Loading

Oproti tomu zlato je mezi snubními prsteny kovem číslo jedna. Vydrží dlouhá desetiletí a je odolné. Navíc se dá sehnat v několika barvách (většinou žluté, bílé a růžové) a v různých cenových relacích, které se odvíjejí od podílu zlata v kovu, záleží tedy na vás, kolik karátů zvolíte (18kt zlato obsahuje 75 % ryzího zlata, 14kt zlato 58,5 %).

Nejvzácnější (a také finančně nejnáročnější) z ušlechtilých kovů je poté platina, která se vyznačuje extrémní odolností, je lesklá a hypoalergenní.

Jakou zvolit povrchovou úpravu a kameny?

Lesklé prsteny patří mezi absolutní klasiku, je ale dobré si uvědomit, že na takovém zpracování bude vidět každá rýha, jejímuž vytváření se při každodenním nošení jednoduše nevyhnete. Bezpečnější volbou je tedy volit matný povrch. Z úprav si můžete vybrat mezi broušeným pískovaným, drásaným a ice povrchem či kombinací hned několika technik.

Loading

Co se výběru kamenů týká, většinou rozhoduje cena. U nového šperku se na první pohled nebude tolik lišit, zda jsou v něm zirkony či diamanty. Diamant je ovšem kámen přírodní a zirkon syntetický, takže klidně už za rok začne ztrácet svůj lesk. A čím více kamínků na šperku je, tím bude rozdíl patrnější.

Musí mít ženich a nevěsta stejný prsten?

Taková doba už je dávno pryč. Stále častěji se setkáváme s tím, že ženich volí klasický kroužek, zatímco nevěsta jde do zdobnější verze s kamínky. Stejně tak právě ženy často řeší, aby se jim jejich snubák hodil k zásnubnímu prstýnku, neboť spousta z nich nosí oba prsteny na jednom prstě. Řada klenotnictví a výrobců už proto nabízí rovnou celé sety zásnubních a snubních prstenů.

Stejně tak se můžete poptat po prstenech vyrobených na zakázku. Cena ve výsledku nemusí přesahovat tu, kterou najdete u již hotových šperků, a navíc si tak zajistíte, že budete nosit opravdové unikáty, které náleží jen vám. Do prstýnků si pak ještě nezapomeňte nechat vyrýt datum svatby, případně vaše iniciály či jakýkoli symbol, který patří k vašemu partnerství. Svěží a stále oblíbenější variantou je do prstenu nechat vyrýt otisky prstů.

Loading

Jaké trendy vévodí roku 2023?

Stále platí, že by při výběru měly rozhodovat vaše preference, nikoli trendy, které odejdou stejně rychle, jako přišly. I tak si ale na závěr pojďme shrnout několik prvků, které během tohoto roku budeme na svatbách vídat o něco častěji než dříve.

V posledních letech pozorujeme velký návrat perel na šperkové výsluní, což se značně projeví i v kategorii zásnubních a snubních prstenů. Říční perly, ať už v kombinaci se zlatem, nebo stříbrem, budou tvořit extrémně elegantní a nadčasový pár, který vám navíc pomůže se vymanit z kamínkového mainstreamu. Stejně tak se velké oblibě těší také drsnější kovová struktura – prsteny buď vynikají nepravidelným tvarem, nezačištěnými liniemi, nebo třeba speciálními rýhami, s nimiž budou tvořit nádherný balanc drobné diamanty či brilianty.

Loading
Loading
Loading

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámení, dekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!