Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Ženy v podnikání: Když máte vysoké náklady, vyplatí se daňová evidence

Plánujete si otevřít vlastní kosmetický salon, květinářství nebo se pustit do jiného podnikání? Poradíme vám, jak zbytečně neplatit na daních více, než je nutné.

Mnoho začínajících podnikatelek je OSVČ – podnikají jako fyzické osoby. Pokud je to i váš případ a jste třeba grafička, právnička nebo konzultantka, vaše náklady jsou relativně nízké. Typicky mezi ně patří třeba účty za telefon, předplatné softwaru nebo poplatky za internet. 

V takové situaci je pro vás daňově nejvýhodnější, když uplatňujete paušální výdaje, nebo jste v režimu paušální daně.

Podnikatelky s vyššími náklady

Pokud ale máte podnikání s vyššími náklady a třeba platíte i pronájem, spotřební vybavení (např. šampony v kadeřnictví) a mzdy zaměstnanců, může pro vás být výhodnější daňová evidence.

Když využíváte daňovou evidenci, kromě svých příjmů evidujete i veškeré své výdaje spjaté s podnikáním. To znamená, že si schováváte účtenky, abyste výdaje doložily. Také evidujete svůj majetek a závazky.

Kdy je pro vás daňová evidence výhodná?

Pokud začínáte, spočítejte si své odhadované výdaje a příjmy. Jestliže už podnikáte, podívejte se na příjmy z loňského roku a výdaje si dopočítejte zpětně.

Odpovězte si na otázku, kolik procent z příjmů tvoří výdaje. Pak toto číslo srovnejte s výdajovým paušálem, do kterého spadáte.

Příklad: 

Lenka je lektorka angličtiny. Kdyby využívala paušální výdaje, může si uplatnit výdaje ve výši 60 %. Její roční příjmy jsou 420 000 Kč a reálné výdaje 150 000 Kč.

150 000 ze 420 000 je 35,7 %. 

Kdyby Lenka vedla daňovou evidenci a uplatňovala reálné výdaje, uplatní si jen 35,7 %. Zbytek je její zisk a odvede z něj daň. 

Pokud Lenka využije výdajový paušál, uplatní si výdaje ve výši 60 %. Kvůli tomu je její zisk (na papíře) nižší a odvede i nižší daň.

Co kdyby si Lenka pronajala prostory, nabrala lektory a otevřela si jazykovou školu? První rok by byly její roční příjmy 800 000 Kč a výdaje 580 000 Kč.

580 000 z 800 000 je 72,5 %.

V tomto případě by se Lence vyplatila víc daňová evidence. Díky ní by si uplatnila reálné náklady, na rozdíl od výdajového paušálu, který je jen 60 %.

TIP: Na vedení daňové evidence je vhodný účetní program Money S3. Můžete si ho stáhnout a zdarma vyzkoušet. Kromě toho v něm vystavíte i faktury, zpracujete mzdy nebo evidujete stav skladu.

Majitelka jazykové školy by měla zvážit i režim paušální daně. Aby zjistila, jestli je pro ni nejvýhodnější daňová evidence, výdajový paušál nebo paušální daň, potřebuje si spočítat, jak vysokou daň zaplatí při daňové evidenci a připočítat k ní platby za sociální a zdravotní pojištění za celý rok. Výsledné číslo pak srovná s tím, kolik by zaplatila v režimu paušální daně (lze zjistit z online kalkulaček).

Kdy musíte vést účetnictví

Jestliže si založíte firmu, máte povinnost vést účetnictví. To je nejsložitější způsob vykazování příjmů a výdajů. 

Účetnictví můžete vést i jako OSVČ dobrovolně, ale je s tím spojená větší administrativa, a proto tuto možnost podnikatelé nevyužívají.

Pouze kdybyste jako OSVČ překročily roční obrat 25 milionů Kč, vedete účetnictví povinně. 

Další informace najdete v článku daňová evidence vs. účetnictví od specialisty Jaroslava Veselky.