Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Najděte svou mentální oporu v mateřství na Hedepy

Mateřství bývá prezentováno jako jedno z nejšťastnějších období v životě ženy, plné radosti a odpočinku od uspěchaného pracovního života. A může to být pravda, ale nevylučuje se to s faktem, že být mámou je občas pořádná fuška. O tom už se ale ve společnosti až tak nemluví.

Přitom je naprosto přirozené, že nová životní role přinese mnoho změn, a s některými z nich trvá, než se úplně sžijeme. Ve snaze popasovat se se všemi novinkami a problémy co nejlépe, a všechno zvládnout, se pak snadno může stát, že zapomeneme samy na sebe a péči o svou duševní pohodu.

Jak předejít strachu ze selhání

Jedním z nejčastějších problémů novopečených maminek je strach ze selhání. A není divu – už před narozením miminka se na nás hrne spousta nových informací a začíná nekonečné rozhodování, co je správně, co ne, a který ze všech možných směrů je ten nejlepší, kterým se vydat. Takových rozhodnutí navíc postupem času přibývá, a spolu s nimi mohou přibývat i naše pochybnosti.

Pochybovat při výchově je přirozené, nebuďme ale na sebe tak přísné – chybami se člověk učí a zlepšuje své rozhodovací schopnosti do budoucna. Pokud nás dlouhodobě trápí přehnané obavy, mohou se projevit i na našem duševním zdraví, například ve formě úzkostí či depresí

Změna životních rolí

Věc, která je s mateřstvím neodmyslitelně spojená, je mateřská dovolená, tedy pauza od práce. Pro některé z nás může být tento přechod až nečekaný šok. Se svým povoláním opouštíme i kolektiv, na který jsme zvyklé, a přecházíme do nové role, kde jsme najednou samy se svým malým uzlíčkem štěstí. A může nás napadat, jak teď zjistíme svou hodnotu, kdo nás odmění za odvedenou práci a jestli se zvládneme vrátit ke své profesi.

Jak neztratit intimitu, když se z nás stanou rodiče

Kromě toho, že občas zapomínáme samy na sebe, zapomínáme také pečovat o náš vztah – celý den se točíme kolem nového člena rodiny a čas na partnera je najednou velmi omezený. A pokud situaci neřešíme, může vést až k partnerské krizi. V tomto období je komunikace mezi partnery důležitější než kdy jindy – je třeba ujasnit si své potřeby, abychom se navzájem neodcizili a ze vztahu se nevytratila intimita. S komunikací může velmi pomoct partnerská terapie, kdy si můžete navzájem naslouchat a zároveň spolu strávíte kvalitní čas jako partneři, a ne pouze jako rodiče.

Nedostatek spánku

Se začátky mateřství je bohužel také spojen nedostatek spánku, který se vyhne jen málokomu. Spánková deprivace výrazně ovlivňuje naši náladu a mohou se kvůli ní dostavovat i stavy úzkosti. Je to také jeden z faktorů, který má významný vliv na rozvoj poporodní deprese. 

Poporodní deprese

Poporodní deprese může potkat i ty z nás, které byly dosud zcela vyrovnané a netrpěly ani velkými výkyvy nálad během těhotenství. Tento typ deprese je zapříčiněn hormonálními změnami, nedostatkem spánku a obecně změnou biorytmu. Projevuje se úzkostnými stavy, pocitem viny a smutku, ale také apatií. O tomto stavu ale většina maminek nemluví – bojí se odsouzení okolí a nechává si proto tuto nepříjemnou záležitost pro sebe. 

Nebojte se mluvit o tom, co vás trápí

Právě promluvit si s někým o svých problémech a obavách je jedna z nejlepších věcí, kterou pro sebe můžeme udělat – ať už s kamarádkou, rodinou či terapeutem. Zpočátku nám může připadat zvláštní svěřovat se „cizímu člověku“, jak terapeuta často vidíme, ale je důležité říct, že jde o odborníka, který se s podobnými tématy setkal už nesčetněkrát a ví, jak si s nimi poradit. A hlavně nás, právě díky svým bohatým zkušenostem, nikdy nebude soudit.

Terapie s odborníkem, který nám sedne, je skvělá v každé formě. Ovšem v mateřství, kdy je často problémem nedostatek času a snaha o přizpůsobení se režimu miminka, může být neobyčejně užitečná možnost sezení online, například na české platformě Hedepy. Nemusíme se nikam chystat, stačí ám jen zařízení s připojením k internetu a klidně s děťátkem v náručí můžeme pracovat na tom, abychom výzvy, které mateřství provází, zvládaly s klidnější myslí.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz