Novinky v kinech: Čeká nás hraná adaptace Malé mořské víly i křehký Aftersun

3 min čtení

3 min čtení

Jelikož streamovací platformy dnes nabízejí nespočet filmů, které můžete vidět doslova za pár korun, o to víc si vybíráme, za kterým zážitkem zajdeme do oblíbeného kina. Vybrali jsme pro vás šest květnových novinek, které za to rozhodně stojí. Zvolit si můžete další hranou „disneyovku“, která vyvolala vlnu negativních komentářů, nebo pokračování oblíbené marvelovky, jež sleduje osudy vesmírných odpadlíků. Mezi novinkami se objeví také nový film s Benem Affleckem nebo hit filmových festivalů přinášející vhled do vztahu mezi mladým otcem a jeho dcerou. Bavte se!

Strážci Galaxie: Volume 3, premiéra 4. května

Pokud máte rádi akční sci-fi filmy, určitě nesmíte vynechat premiéru Strážců Galaxie: Volume 3, která proběhne v kinech 4. května. Tento snímek od Marvel Studios přináší další dobrodružství oblíbené party vesmírných ztroskotanců, kteří se tentokrát musí vypořádat s Rocketovou bouřlivou minulostí. Peter Quill (Chris Pratt) se stále trápí ztrátou Gamory (Zoe Saldana), zároveň ale musí vypravit svůj tým na nebezpečnou misi s cílem zachránit Rocketův život. V případě nezdaru by to mohlo znamenat konec Strážců Galaxie, jak je známe.

Zprava: Pom Klementieff, Chris Pratt, Dave Bautista, Karen Gillan. / Zdroj: Marvel Studios

Bombastický Johan, premiéra 4. května

Že Skandinávci umí nejen chladná severská dramata, nám tamní tvůrci dokázali už několikrát. Proto by vás měla zajímat i nová norská komedie s názvem Bombastický Johan, která se zaměřuje na život maloměstského samotáře Johana s citem pro dynamit. V mládí osiřel a nyní se snaží najít své místo ve společnosti. Jeho ztracenost navíc umocňuje neopětovaná láska k dívce ze sousedství, kterou se Johanovi v mládí málem povedlo rozmetat na kousíčky. V kinech k vidění od 4. května.

Pål Sverre Hagen v roli bombastického Johana. / Zdroj: Film Europe

Hypnotik, premiéra 11. května

Režisér Robert Rodriguez, který má na svědomí kultovní filmy jako Sin City – město hříchu, Čtyři pokoje nebo Od soumraku do úsvitu, přichází s novinkou s názvem Hypnotik. Ta nás zavede do světa policejního detektiva Dannyho Rourka (Ben Affleck), který je informován o probíhající loupeži. Vzápětí ho čeká šok, neboť loupež v bance by mohla představovat také stopu k nalezení jeho dávno ztracené dcery. Oba případy se totiž pojí s tajemným hypnotikem (William Fichtner), který dokáže pouhou silou mysli ovládat myšlení lidí a umí je přimět vnímat verzi světa, která vůbec neexistuje. Film vstupuje do kin ve čtvrtek 11. května.

Ben Affleck jako detektiv Danny Rourke ve filmu Hypnotik. / Zdroj: Ketchup Entertainment

Předtím, nyní a poté, premiéra 11. května

Předtím, nyní a poté je indonéské drama zabývající se osudem jedné ženy, která se snaží zapomenout na traumatizující zážitky ze své minulosti a najít své místo v současnosti. Film nabízí nejen zajímavý příběh a skvělou režii, ale i velmi estetické zpracování. Film se navíc dotýká významných témat, jako je sociální nerovnost, násilí vůči ženám i traumatizující vliv politických událostí na lidské osudy. Hlavní hrdinka Nana (Happy Salma) je těžce zasažena únosem svého manžela, a přestože se jí povedlo uprchnout před vůdcem gangu, který ji chtěl přinutit k sňatku, tato situace nakonec stála život i jejího otce. Nana se však znovu provdá – tentokrát za bohatého sundanského muže – a díky své vlastní služebné se adaptuje na nové prostředí. Se svou pomocnicí navazuje nečekané a hluboké ženské přátelství, které v maskulinním světě představuje víc než jen záchranné lano. Premiéra filmu se koná ve čtvrtek 11. května.

Happy Salma a Laura Basuki ve filmu Předtím, nyní a poté. / Zdroj: Batara Goempar

Aftersun, premiéra 18. května

Debut skotské režisérky Charlotte Wells je příběhem rozvedeného otce Caluma a jeho skoro náctileté dcery Sophie, kteří tráví dovolenou v tureckém resortu. I když Calum vypadá jako spokojený otec, skrývá se za ním závoj melancholie. Díky křehkému a intenzivnímu vyprávění a ohromující empatii se tento film stal hitem na desítkách festivalů, včetně Cannes, Toronta a Karlových Varů. Aftersun (festivaloví diváci jej znají pod názvem All inclusive) má premiéru 18. května a rozhodně stojí za vaši pozornost.

Paul Mescal a Celia Rowlson-Hall v rolích otce a dcery ve filmu Aftersun. / Zdroj: imdb.com

Malá mořská víla, premiéra 25. května

Studio Disney, pověstné svými animovanými filmy, přichází s další live action senzací, kde se místo použité animace setkáváme s postavami ztvárněnými reálnými herci v reálném prostředí. A tak se ke Krásce a zvířeti nebo Knize džunglí přidává další hraná „disneyovka“ – Malá mořská víla.

Ariel (Halle Bailey) je překrásné a zvídavé stvoření a zároveň nejtvrdohlavější dcera krále oceánů Tritona (Javier Bardem). Právě její umanutost a také nekonečná touha po dobrodružství ji nakonec dostanou do situace, kdy se zamiluje do lidského prince Erika (Jonah Hauer-King) a kvůli němu uzavře dohodu se záludnou čarodějnicí Uršulou (Melissa McCarthy). Příběh malé mořské víly pravděpodobně není třeba popisovat celý, neboť jde nejen o úspěšnou pohádku Hanse Christiana Andersena, ale také o kultovní animovaný snímek ověnčený Oscary.

Film režiséra, který má za sebou tituly jako Gejša nebo Chicago, se však už stihl setkat s mnoha nenávistnými komentáři. Mluví se o něm jako o projektu prorostlém kontroverzemi zejména kvůli výběru černošské zpěvačky a herečky do role Ariel. Malá mořská víla přitom měla jako pohádková postava mnoho podob a nebyla to vždy jen dívka s fialovou podprsenkou a červenými vlasy. Stačí si vzpomenout na českou verzi režiséra Karla Kachyni, kde si ústřední postavu zahrála Miroslava Šafránková.

Halle Bailey jako Ariel v live action verzi filmu Malá mořská víla. / Zdroj: imdb.com

Miroslava Šafránková v roli malé mořské víly ve stejnojmenném filmu Karla Kachyni. / Zdroj: Filmové studio Barrandov