Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Naučte se přijímat vánoční dárky správně: Dělejte to jako děti

Před Vánoci jste určitě četli hromadu článků na téma, čím obdarovat své blízké a jak jim udělat pod stromečkem radost. Ano, umět vybrat ten správný dárek je skvělá vlastnost, ale trochu při tom zapomínáme na umění dárky přijímat. To je totiž stejně důležité jako jejich rozdávání. A v dospělosti už to umí málokdo.

Umíte správně dostávat dárky? Říkáte si, co je to za otázku? To přece umí všichni! Jenže tak tomu není. V dospělosti je čím dál těžší umět dárky přijímat a také nad nimi správně přemýšlet. Dokud jsme dětmi, vždy jen z balíčku bleskově strháme papír, a pokud v něm nejsou ponožky nebo kousavý svetr, zazáříme radostí. Okolní svět pro nás přestane existovat, protože si dárek musíme ihned vyzkoušet. Tohle umění však dospělí ztrácejí.

TIP NA VIDEO: Kolik utrácíme za vánoční dárky?

Video placeholde

Tu pravou spontánní radost zažíváme při obdarovávání, zatímco když sami něco dostaneme, jsme ve víru protichůdných pocitů. Rozpačitě provoláváme „Děkuju, Ježíšku“, zvlášť když jsou přítomny nějaké děti, a dopouštíme se výroků, které dárce určitě nechce slyšet. Jako například: „To muselo stát peněz!“ nebo „To sis neměl dělat škodu“ a taky oblíbené „Ale já ti dala jen takovou drobnost a ty mně tohle!“

Poslední věta taky odkazuje na oblíbenou vánoční disciplínu, kdy v duchu porovnáváme hodnotu obdrženého dárku s tím, co jsme darovali my sami. To se pak doplní špatným pocitem, protože vypadáme jako skrblíci. U dárků mezi blízkými by ale nemělo jít o to, jak kdo před kým vypadá. A to ani v případě, že jsme předem uzavřeli dohodu, že si budeme navzájem dávat jenom drobnosti, a někdo z rodiny ji poruší. Pokud jste sestře dala k Vánocům hedvábný šátek a ona vám nový mrazák, vůbec to neznamená, že váš dárek není dost dobrý. Je prostě jiný.

Ta úplně nejlepší reakce na jakýkoli dárek je reakce čtyř- až osmiletého dítěte. Roztrhejte vánoční papír. Vrhněte se na dárek. A udělejte s ním všechno, co se s ním dělat má. Rozeberte ho. Sestavte ho. Navěste si ho na sebe. Rozpatlejte ho. Začtěte se do něj. Vyzkoušejte si ho. Počmárejte ho. Jděte s ním spát (pokud to tedy není nový mrazák). Jenom neříkejte, že musel určitě stát moc peněz.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie. Aktuální číslo si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz. A doprava je zdarma!

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz