Video placeholde

„Když chceš, můžeš.“ Meda Mládková úspěchu obětovala vše

Ve věku 102 let zemřela česká mecenáška, sběratelka umění a zároveň zakladatelka pražského Musea Kampa Meda Mládková. Dáma, která dlouhodobě platila za vzor úspěšné ženy, svému životnímu poslání obětovala vše. Ostatně věřila, že „přežije-li kultura, přežije i národ“.

Ve věku 102 let zemřela známá česká mecenáška, sběratelka umění a zakladatelka Musea Kampa Meda Mládková. Smutnou zprávu skrze sociální sítě světu sdělil europoslanec a předseda pražské TOP 09 a zároveň předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových – Musea Kampa Jiří Pospíšil. „Tahle zpráva opravdu bolí… Dnes nás opustila jedna z nevýznamnějších žen našich novodobých dějin, mimořádná osobnost a také moje přítelkyně Meda Mládková. Celý život věřila myšlence: ,Přežije-li kultura, přežije národ‘ a tato její myšlenka po ní zůstane…“ napsal politik na Twitter.

Meda Mládková se narodila v poválečném roce 1919 v Zákupech na Českolipsku a neměla vůbec lehké dětství: špatný vztah s prudkým a despotickým otcem nakonec vyřešila odchodem do ciziny, kteréžto rozhodnutí ještě umocnilo divoké vyhánění Němců z Čech po skončení druhé světové války. Mládková, která se tou dobou živila jako tanečnice diplomovaná renomovanou prvorepublikovou choreografkou Martou Aubrechtovou, odešla do Švýcarska. Tam za pomoci známých zaplatila školné, a ačkoliv se původně chtěla věnovat jazykům, nakonec vystudovala ekonomii. Po komunistickém puči v roce 1948 se rozhodla zůstat v exilu, o pět let později se jí podařilo dostat přes československé hranice také maminku, bratra a jeho ženu. Medin otec zemřel v domovině a ona už nikdy nezjistila, kde je pochovaný.

Možná kvůli těžkému dětství se rozhodla nemít vlastní děti. „Kdybych měla děti, možná by všechno bylo jiný,“ řekla jednou v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka. Vesmír jí ale připravil docela jinou cestičku, která se začala rozvíjet mezi lety 1955 a 1956. Tehdy totiž potkala dva osudové muže: svého pozdějšího manžela, ekonoma Jana Mládka, a tehdy málo známého a odmítaného Františka Kupku. Jeho dílo naprosto změnilo Medino vnímání moderního umění a zároveň jí ukázalo, co bude jejím životním posláním.

Život naučil Medu stát pevně na nohou, jít si za svým a bojovat – a to nejen za sebe, ale také za talentované, leč ve své době nepochopené nebo neprávem opomíjené umělce. Po smrti manžela v létě 1989 se vrátila z emigrace, aby podpořila aktivity Občanského fóra a darovala Praze cennou sbírku obrazů v hodnotě přes 30 milionu dolarů. Ta našla domov na pražské Kampě v Sovových mlýnech. Museum Kampa bylo slavnostně otevřeno v roce 2003, v roce 2015 si k němu cílevědomá žena přibrala ještě nedalekou Werichovu vilu, kterou nechala zrekonstruovat a v podkroví zřídila stálou expozici věnovanou Janu Werichovi.

Meda Mládková dlouhodobě platila nejen za formát na umělecké scéně, ale také za inspirativní úspěšnou ženu. „Pokud chcete uspět, musíte především vědět, co chcete, a pak za tím skutečně jít. Když si určíte cíl, musíte pak vynaložit veškerou vůli a práci, abyste ho dosáhla,“ řekla časopisu Moje psychologie v roce 2013. A dodala k tomu: „Když už si nějaký cíl stanovím, neznám takové pocity, že bych se třeba něčeho zalekla nebo že bych v určitém momentě nevěděla, jak dál. Je to z toho důvodu, že jsem nikdy nepochybovala o tom, co jsem chtěla… Ale to má samozřejmě i svou druhou stránku.Svému konání a úspěchu jsem musela obětovat všechno. I zdraví.“