.

.

Znáte už nordic running?

Máte pocit, že běh není pro vás, protože vás z něj bolí záda a vaše klouby trpí? Našli jsme řešení, jak i vaše tělo nadchnout pro běhání. Zkuste běh s holemi. Nejenže je mnohem šetrnější, ale ještě se při něm snadněji hubne.

Nordic walking se už stal úplně běžnou variantou procházek a pohybu, ale existenci běhu s holemi nemají často ponětí ani ti největší běžečtí nadšenci. Přitom na něj nedá dopustit třeba Barbora Špotáková a provozuje ho Dalibor Gondík. V čem jsou tedy jeho největší výhody?

Při nordic runningu oproti běhu výrazně šetříme kolena a bedra, což nejvíc ocení jedinci s nadváhou. Runningové hole dále zajišťují stabilitu udržení správného stylu,“ popisuje Milan Kůtek, propagátor tohoto sportu Česku a autor světově první knihy o nordic runningu. Právě za vědecké zpracování této metody a odlehčení problematických oblastí získal cenu European Athletics. Tento druh pohybu ocení i vytrvalostní běžci nebo ti, kteří rádi běhají v náročnějším terénu. Oblíbili si ho také atleti, například vrhači, kteří mívají robustnější postavu a při běhu nemají tak dobrou stabilitu. Nordic running je skvělý i tehdy, když s během teprve začínáte a vaším cílem je shodit pár kilogramů. „Při klusu nebo běhochůzi (takzvaném runwalku, který s našimi klienty také provozujeme) s runningovými holemi efektivněji zhubneme, neboť díky zapojení trupu a paží spalujeme už při nižší rychlosti,“ vysvětluje Milan Kůtek. Zařadit hole do běžného tréninku mohou vlastně všichni běžci, kteří chtějí zvýšit intenzitu svého výkonu. Hole vás totiž donutí ještě více zamakat, kromě toho s nimi přirozeně posilujete horní polovinu těla, která jinak víceméně zahálí. Počítejte tedy s vyšší tepovou frekvencí. To také znamená, že s holemi můžete běžet pomaleji, ale přitom spalujete úplně stejně jako při rychlejším běhu bez holí. ** JAK S HOLEMI ZACHÁZET? › Důležitá je samozřejmě správná technika. Je třeba si uvědomit, že nordic running v sobě kombinuje prvky klasického běhu, běhu na lyžích a nordic walkingu. Samotné hole jsou delší než u nordic walkingu a asi o deset centimetrů kratší než u běhu na lyžích, ale zachází se s nimi vlastně podobně jako na běžkách. Paže jsou stále ohnuty v loktech přibližně v pravém úhlu a střídají se směrem vpřed rovnoběžně s boky. Ruka, v tomto případě svírající hůl, se vpředu dostává do výše ramene a vzadu k boku. › Trup byste měli mít mírně nakloněný dopředu (nikoli však výrazně předkloněný). Holemi se samozřejmě odrážíte rychleji; každou z nich zhruba v místě, kde je zrovna pata opačné nohy. A ještě jedno důležité upozornění – nepřeceňte své síly a mějte na paměti, že běh s holemi je sice šetrnější k vašim zádům a kloubům, ale je fyzicky náročnější než klasický běh. › Kdybyste si nebyli jisti technikou nebo třeba výběrem holí, koukněte na www. behsholemi.cz či do knihy Milana Kůtka Nordic running anebo se rovnou přihlaste na jeho lekce.