Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia Zdroj: iStock.com

Nenechte se napálit: Co doopravdy znamenají výživové nálepky na potravinách?

Dietní, light, s vysokým obsahem proteinu, nízkým obsahem cukru a mnoho dalších. Čím víc nálepek, tím zdravější? Dietnější? Pojďme se podívat, po jakých potravinách sáhnout a jaké radši nechat v regále.

Light

Téměř každá potravina už má svého „odlehčeného“ dvojníka. Light výrobky najdeme mezi jogurty, sušenkami i nápoji, ale co toto označení přesně znamená? V light výrobku by mělo být aspoň o 30 % méně některé z živin v porovnání s podobnými produkty. Může jít o cukr, nasycené tuky, kalorie… O co se konkrétně jedná, musí být na výrobku uvedeno.

Jsou zdravější? Mohou být, ale vše prozradí složení. Pátrejte po tom, jestli odstraněná složka (například tuk) nebyla nahrazena něčím nežádoucím (třeba větším množstvím cukru).

Pomohou při hubnutí? Samy o sobě určitě ne, ale mohou pomoci snížit denní příjem energie, cukru, tuků…

Dále jsou tu také výrobky s označením DIET nebo FIT. Pozor na ně, umějí často krásně nalákat, ale po přečtení složení a nutričních hodnot zjistíte, že mají do zdravé stravy hodně daleko.

Tip na video: Když hubnou ženy, mělo by to vypadat jinak, říká odbornice

Video placeholde

High protein

Vyšší obsah bílkovin nejdřív radši zkontrolujte i na etiketě. Může se klidně stát, že jich high protein jogurt bude mít méně než například bílý jogurt řeckého typu bez tohoto označení. Škoda pak připlácet za něco, co je opravdu jenom „nálepka“.

Jsou zdravější? Vysoký obsah proteinu vůbec nemusí znamenat zdravější potravinu. Často mají tyto výrobky opravdu jen více bílkovin, ale také dost cukru a/nebo nekvalitních tuků.

Pomohou při hubnutí? Vyšší množství bílkovin se při redukci hmotnosti doporučuje. Také se ale doporučuje snížit příjem energie a cukru, záleží tedy na složení celého jídelníčku.

Superfoods

Jde o výrobky obsahující některé ze superpotravin, třeba konopná nebo chia semínka, goji, kakaové boby a spoustu dalších, protože za superfoods můžeme označit cokoli, co je „výživově bohaté“ (na vitaminy, minerální prvky apod.). Přesná definice neexistuje.

Jsou zdravější? Mohou být. Tento typ potravin většinou patří do kategorie zdravé výživy, vše ale opět objasní až složení popsané na obale.

Pomohou při hubnutí? To záleží hlavně na nutričních hodnotách a také snědeném množství, obecně ale tyto výrobky často obsahují například dost vlákniny, která se při redukci hmotnosti doporučuje.

Bio

Podvod, nebo spása? Bio se potýká s řadou odpůrců, ale má i spoustu zastánců. Jedná se o potraviny z ekologického zemědělství, které slibují nepoužívání umělých hnojiv, růstových hormonů, aditiv a podobně. Za tuto kvalitu a náročnost při pěstování a výrobě je ale potřeba si připlatit.

Jsou zdravější? Některé studie opravdu prokazují vyšší podíl prospěšných látek u biopotravin. Jde například o mastné kyseliny v mléčných výrobcích a mase nebo polyfenoly v ovoci a zelenině. Je zde také znatelný ekologický přesah.

Pomohou při hubnutí? Ať už se rozhodnete pro bio, či nebio, při hubnutí vždy největší roli hraje celkové složení a nutriční hodnoty výrobku.

Bez cukru

Výrobky bez nebo se sníženým obsahem cukru jsou stále rozšířenější. Co však výrobci udělají, aby nám potraviny i přesto chutnaly? Nahradí cukr něčím jiným. Může jít o umělá sladidla bez kalorií, ovoce nebo ovocné složky či jiný typ cukru nebo sirupu, který ale bude stále kalorický.

Jsou zdravější? Záleží na konkrétním výrobku a na tom, jaké další živiny nabízí. Samotné snížení cukru může být fajn, pokud není nahrazeno něčím nežádoucím.

Pomohou při hubnutí? Ano, mohou pomoci, pokud opravdu potřebujete příjem cukru snížit. Pozor ale dejte na výrobky „bez přidaného cukru“, které mohou obsahovat například velký podíl ovocné složky. Ta je samozřejmě také kalorická, protože ovoce cukr obsahuje.

Pozor na skrytý cukr. Glukóza, fruktóza, různé druhy sirupů, maltodextrin, sušené ovoce nebo ovocné koncentráty, to všechno jsou jeho zdroje.

Bez lepku

Hned zkraje je nutné říci, že pokud netrpíte intolerancí nebo alergií na lepek, nemusíte se ho obávat.Nelepí střeva, nezabraňuje hubnutí ani nesouvisí s dalšími často omílanými mýty. Jako lepek se označuje skupina proteinů a samotné jejich vynechání k žádným hubnoucím zázrakům nepovede.

Je zdravější? Odstraněním lepku se potravina stává pouze dostupnou pro lidi, kteří lepek ze zdravotních důvodů nesmějí. Představte si bílý bezlepkový toastový chléb oproti celozrnnému kváskovému chlebu s lepkem. Pokud jste zdraví a bez omezení, sáhněte rozhodně po tom druhém.

Pomůže při hubnutí? Co může pomoci, je nižší konzumace bílého pečiva, těstovin, příloh, kterých často jíme nadbytek. Snížíme tak kalorický příjem i příjem sacharidů a jednoduchých cukrů.Odebrání samotného lepku z těchto potravin v jídelníčku ale nic nevyřeší (viz bílý bezlepkový toast).

Hořká čokoláda nebo bílý jogurt BEZ LEPKU? Zde se výrobci v použití nálepek opravdu jen předhánějí. Tyto produkty lepek neobsahují, je to podobné, jako bychom stejnou hlášku našli třeba na jablku nebo pomeranči.

Článek původně vyšel v časopisu Dieta. Aktuální číslo si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. A doprava je zdarma!

Lucie Borhyová na obálce červnového čísla časopisu Dieta.
Lucie Borhyová na obálce červnového čísla časopisu Dieta.