Grafika: Kristýna Dobeš Moučková

Grafika: Kristýna Dobeš Moučková Zdroj: iStock.com

Hodné holky nezbohatnou. 5 tipů, jak chytře přemýšlet o penězích a ušetřit

Vydělávání peněz je hra. Důvodů, proč ji ženy obecně nehrají nejlépe, je mnoho. Důležitým faktorem ale podle americké autorky bestsellerů Lois P. Frankelové je, že mají podstatně jiný vztah k vydělávání peněz než muži. Jistě, je to dáno výchovou a společenskými tlaky. Nicméně se to dá změnit. Jak?

Stačí se na věc podívat jinak a začít přemýšlet o vydělávání peněz jako o hře. Lois P. Frankelová především říká, že je třeba si ujasnit jednu věc: nemusíte hrát hezky. Zapomeňte na všechno, co vás naučili. Nové pravidlo zní: Hrajte, abyste vyhráli. Jinými slovy, musíte přebrat kontrolu nad svým finančním životem. Jaké jsou nejdůležitější rady ohledně přemýšlení o penězích?

TIP NA VIDEO: Jak ušetřit až 40 000 Kč ročně?

1. Vždy dejte sebe na první místo

Obecně mají ženy tendenci pečovat o blaho a spokojenost všech ostatních, o druhé se starají více než samy o sebe. To je zvyk, který je třeba změnit. Není nic špatného na tom být trochu sobec. Ženy častěji altruisticky pracují zadarmo. Nedělejte to. Samozřejmě, není nic špatného pomoct nezištně rodině a přátelům, ale všechno má své hranice. Váš osobní čas má velkou cenu a nikdo vám ho už nevrátí.

2. Udělejte si ​čas na správu svých financí

Pokud nejste finančně gramotní, je načase, abyste se naučili, jak to chodí ve světě peněz. Dneska už je možné se dozvědět spoustu věcí z internetu nebo si najít kurz. Když na to nemáte kapacitu, můžete požádat o pomoc třetí stranu. Ta by ale měla být nezaujatá, důvěryhodná a měla by mít na mysli váš nejlepší zájem. Finanční poradce nemusí být sprosté slovo, jen musíte narazit na toho správného.

3. Neutrácejte za zbytečnosti

Studie ukazují, že ženy mají tendenci utrácet peníze za vytváření každodenního pohodlí místo toho, aby je využívaly k vytváření bohatství. A co je ještě důležitější – nedovolte emocím, aby ovlivňovaly vaše sklony k utrácení. A neplatí to jen o tom, že člověk nemá chodit nakupovat hladový, protože pak intuitivně koupí více jídla. Problémem může být také online nakupování, které může zvýšit vaše výdaje, a to vše jen z nudy. Abyste věděli, co potřebujete, naučte se rozlišovat mezi potřebami a přáními. Naplánujte si nákup věcí a přestaňte to dělat z rozmaru.

4. Zamilovanost je super, ale zachovejte si nezávislost

K rozchodům, rozvodům a předčasným úmrtím dochází neustále. Je rozdíl, když se rodinný rozpočet táhne z jednoho, nebo dvou platů. Předmanželská smlouva je proto velice užitečná záležitost. Rozhodně není náznakem toho, že svému partnerovi nedůvěřujete, naopak, pomůže vám zajistit se do budoucnosti. Když už jsme mimochodem u tématu „zajištění“, Frankelová doporučuje neopomenout výhodné životní pojištění.

5. Spořte, investujte a přemýšlejte jinak

Připomeňme si také, že to, kolik peněz máte stranou, závisí více na vašich spořicích a investičních zvyklostech než na vašem příjmu. Investování už dávno není jen pro burzovní nadšence. Skvělé praktické základy dává třeba Kovy ve svých YouTube videích. Kdo hledá, najde. Jen pozor na podvodníky.

A na závěr jedno zamyšlení: Víte, že bohatí lidé neplatí daně? Nemusí, protože vědí, jak obejít systém. Přemýšlejí kreativně. Tohle není výzva k neplacení daní, ale spíše doporučení k četbě literatury, která vám otevře oči. Už jste slyšeli třeba o knize Chudý táta, bohatý táta od Roberta Kiyosakiho? Pokud ne, vydejte se ji co nejdříve najít do knihovny nebo knihkupectví.