„A kdy už bude dítě?“ Tlak na založení rodiny trápí ženy i jejich psychiku

7 min čtení

7 min čtení

Mateřství je pro někoho životní poslání, pro jiného dilema, které ho budí ze spaní. Okolí ho od vás očekává, vy naopak očekáváte od svého okolí podstatně liberálnější přístup a volnost rozhodnout si to sama. Téma plánování založení rodiny v poslední době opět víří společenskou diskuzi. Mluví se o společenském tlaku na potenciální matky i stigmatizaci, když se žena rozhodne děti nemít. A co teprve vliv mateřství na naše duševní zdraví? Jak se může nátlak v této oblasti podepsat na naší psychice? Různé úhly pohledu na to v článku nabídnou příběhy tří žen. Každá se nachází v jiné životní fázi: jedna už dítě má, druhá ho čeká a třetí ho možná ani nechce. Přesto se shodnou na jedné věci – při dnešních poměrech je pro ženu složité z tohoto boje vyjít jako vítěz.

Mrzí mě, že zpráva o mém těhotenství okolí šokovala

Svět se v tuto chvíli nenachází v nejšťastnějším období. Ve chvíli, kdy jsme se pomyslně loučili s pandemií, přišla válka na Ukrajině. S ní inflace a raketové zdražování. A nyní se covid opět hlásí o slovo. Navrch toho všeho svět v čele s Evropou stojí uprostřed ohnivého oka klimatické krize. A vyhlídky moc optimistické nejsou. I kvůli nim se A. V., má první respondentka, která právě očekává příchod prvního potomka, potýká s vlnou negativních myšlenek a úzkosti.

TIP NA VIDEO: Jak se správně stravovat během těhotenství?

Jsem v těhotenství spokojená, těším se, ale zároveň mám obavy. Většina z nich nesouvisí ani tak s mojí (ne)schopností být matkou, jako spíš se současnou situací ve světě i v ČR. ‚Snad to bude dobré‘ je myšlenka, se kterou usínám skoro každý večer poté, co tři hodiny přemítám o praktických rozměrech rodičovství a odchodu z práce na mateřskou dovolenou,“ říká a poukazuje tím na fakt, že pro mnohé matky není stresující pouze samotná otázka založení, či nezaložení rodiny, ale také starost o její budoucí existenční zajištění.

Jak mi A. V. jednou osobně řekla, poté co žena otěhotní, se jí psychické pohody nedostane, ba naopak. V tu chvíli nastoupí reálné obavy o mnohé záležitosti – včetně vyřešení pracovního odchodu i návratu nebo třeba nového způsobu, jak se dále vypořádávat s vlastními duševními obtížemi. „Občas se mi vkrádá otázka, co budu dělat, když se někdy budu potřebovat ‚babrat v sobě‘, budu potřebovat nemluvit, být sama, budu podrážděná, zlá, ale zkrátka nebudu mít možnost tohoto řešení, protože se budu muset věnovat dítěti. Naštěstí mám životní kotvu ve stabilním partnerovi, který zná mě i moje stavy. Zároveň zase já rozpoznám, kdy se on necítí psychicky dobře a potřebuje být sám. Věřím, že budeme schopni takové situace i nadále vypozorovat a mlčky se navzájem podpořit tím, že se jeden z nás v daný moment chopí potomka a dá tomu druhému potřebný prostor.“

Loading

Ještě než se A. V. rozhodla založit rodinu, vstupovala do svého aktuálního vztahu s docela odlišným přístupem než její partner – z čehož v prvních měsících plynuly obavy o budoucnost páru. „On do něj vstupoval s tím, že je rodinný typ a děti chce, ne hned, ale chce. Já v tu dobu byla po několikaletém on/off vztahu, který mě psychicky dost pošramotil. Děti v něm nikdy nebyly na pořadu dne, navíc jsem se po většinu toho vztahu cítila velice osaměle. Tak jsem tu samotu přijala a zvykla si starat se jen o sebe. Vědomí, že můj současný partner děti chce a já si nejsem jistá, pro mě v počátcích vztahu bylo důvodem, proč jsem váhala, jestli do toho vztahu jít – nechtěla jsem, abychom po nějaké době čelili bolestnému rozchodu kvůli rozdílným představám o budoucnosti. Nakonec mě ale stejně přemohla zamilovanost. V průběhu prvního roku vztahu se ve mně vnitřně proměnil také pohled na zakládání rodiny.

A. V. vždy ve svém okruhu lidí platila spíše za člověka, u něhož se předpokládalo, že děti mít nechce. Až na občasné dotazy své babičky, kdy si najde kluka / kdy bude svatba / kdy budou děti, se vysloveně s tlakem na založení rodiny nikdy nesetkala. „Když jsem se nakonec rozhodla děti mít, vlastně mě spíš bolelo, že to některé v mém okolí tolik šokovalo. Naštěstí moji nejbližší to přijali s tím, že budu skvělá máma. To vyrovnalo hořkou pachuť komentářů od náhodných známých,“ přidává další úhel pohledu, který ukazuje, že na nepříjemné a nevyžádané poznámky často dojde ve chvíli, kdy se vaše vlastní rozhodnutí nebo představa o životě nepotká s představou vašeho okolí.

Při našem povídání též A. V. vzpomíná na jednu událost, kdy se u piva kvůli mateřství pohádala s kamarádkou. „Mluvila o tom, že mateřství je posláním ženy. Obě jsme už byly dost opilé, tak se to zbytečně vyhrotilo. Jako feministka mateřství chápu jako něco transformačního a velice empowering, ale zároveň jako volbu, pro kterou se žena může, ale v žádném případě nemusí rozhodnout. Pokud někdo v mateřství vidí své osobní poslání, je to samozřejmě naprosto v pořádku, vadí mi jen, když mi to nutí jako mé poslání nebo univerzální poslání všech žen,“ uzavírá A. V. svůj pohled.

Článek pokračuje v dalších kapitolách. >>>