Jakými kulturními akcemi odstartovat rok 2023?

Jakými kulturními akcemi odstartovat rok 2023? Zdroj: 2media, NG Prague

Týdenní přehled: Začněte nový rok kulturou apelující na empatii a boření mýtů

Vánoce se tradičně přehnaly rychlostí vichřice a máme tady leden. Nový rok, nové začátky, další nároky a úkoly, které na sebe nejčastěji navalíme jen my sami. Zkuste po svátečním shonu naopak zpomalit a odpočiňte si u kulturních aktivit, na které nebyl čas. Připravili jsme pro vás seznam toho nejlepšího, co můžete v prvním lednovém týdnu vidět a zažít. Bavte se!

New year, new me?

Co má společného novoroční předsevzetí s tím nejlepším a nejvoňavějším chlebem v Praze? Kupodivu vše! Pokud jste se rozhodli, že rok 2023 bude ve znamení nových zážitků a učení se něčeho, co ještě neumíte, tenhle workshop pro vás bude to pravé. I když trendy vlna pečení kváskového chleba odezněla společně s koncem lockdownu, umět péct jako šéfpekař z Esky Jarda Kozdělka je věc, která z módy nevyjde nikdy. V rámci kurzu se naučíte pracovat s kvasem, zadělat na chléb i vytvarovat bochník. A aby toho nebylo málo, zkusíte si vyrobit také rohlíky a housky. Domů tak půjdete s pořádnou náloží čerstvého pečiva! Kdy: 4. ledna od 16 hodin v Prostoru UM.

Výstava: Národní galerie v Praze představuje Moje tělo není ostrov

Umělkyně Eva Koťátková vytvořila dílo, které má podobu obrovského těla, částečně rybího a částečně lidského. Objekty, koláže, kostýmy a texty spojila do poetických a performativních instalací, kterými chce poukázat na to, jak hluboce jsou naše životy ovlivněny sociálním prostředím. Každou sobotu odpoledne výstavu obohacuje vystoupení performerů, kteří se s veřejností dělí o příběhy, jež výstava reflektuje; například šikanu v dětství nebo krevetu vařenou zaživa. Celá instalace pak působí dojmem volajícím po empatii a životě, v němž by lidská i zvířecí těla zažívala menší normativní tlak, než je tomu dnes.

Kinotip: Emocemi nabitý snímek Blízko belgického režiséra Lukase Dhonta

Snímek, který má nominaci na Zlatý glóbus, bude uveden v předpremiéře v pražském filmhubu Edison, a to v rámci Mentální hygieny Aleše Stuchlého. Hostem bude psychoterapeut Honza Vojtko a společně se Stuchlým rozeberou křehkost teenagerských vztahů a krutosti dospívání, které jsou také hlavními tématy filmu Blízko. Ten totiž pojednává o nástrahách adolescence, sebepojetí a vztahových poutech, která jsou silná i křehká zároveň. Kdy: 4. ledna v 18:30 v Edison Filmhub.

Balet inspirovaný významnou literární předlohou

Ve Stavovském divadle je k vidění Tramvaj do stanice Touha, tentokrát v podání Baletu Národního divadla. Hluboké psychologické drama na motivy stejnojmenné hry Tennesseeho Williamse se odehrává v dělnické čtvrti jižanského New Orleansu. Sleduje osudy Blanche, její sestry Stelly a švagra Stanleyho. Křehkost a bezbrannost v kontrastu s fyzickým i psychickým násilím, zlomené lidství a hledání soucitu – to jsou témata, která volají po pozornosti! Proto se také Balet ND při práci na projektu spojil s organizací Konsentkterá boří mýty o sexuálním násilí a mění podobu sexuální výchovy. Konsent dlouhodobě upozorňuje na případy sexuálního násilí, které jsou téměř z 90 % způsobovány člověkem, jehož oběť důvěrně zná. 

Galerie Hollar otevře sezónu tradiční výstavou jubilantů

4. ledna v 17 hodin otevře novou sezónu Galerie Hollar, a to výstavou Jubilanti Hollaru 2023. Již tradičně tím oslaví životní jubilea a půljubilea umělců, jejichž data narození rezonují s léty od roku 1928 do roku 1988. V roce 2023 se mezi vystavujícími „hollaristy“ objeví například Miloslav Nováček (in memoriam), Květa Pacovská, Alois Mikulka, Eduard Ovčáček (in memoriam), Blanka Stehlíková nebo Marie Filippovová. Rozmanitost rukopisů autorů představí to nejlepší ze současné grafiky, a to až do 29. ledna.