Nejošklivější boty se vrací: Válenky a zateplené pantofle jsou odpověď na krizi

2 min čtení

2 min čtení

„Pro krásu se musí trpět,“ říkávaly maminky v různých situacích – ta moje třeba když mě česala. Platí to však i v případě, kdy vyrazíte v kozačkách na vysokém podpatku, tvrdých mokasínách nebo lodičkách, které ignorují, že máte palce a malíčky. Jako dokonalá protiváha se jeví obuv, která vás naopak zahrne pohodlím, měkkostí a úlevou. Co na tom, že svým designem připomíná dva bochníky chleba a ještě nedávno jsme se jí posmívali? Móda miluje ironii, a tak jsou tady zas: válenky Ugg a pantofle Birkenstock Boston, ideálně v provedení s kožíškem. Doba si je žádá.

Líbivá elegance versus ironie ošklivosti, okázalost versus praktičnost, luxus versus dostupnost – móda se neustále pohybuje na houpačce mezi protiklady. Jednotlivé významy se navíc stále mísí, a tak zatímco před dvaceti lety se válenky Ugg staly módním mainstreamem a obecně přijímanou uniformou (zejména ve spojení se skinny džínami), nyní je vnímáme spíš jako niche trend pro odvážné – pro ty, kdo se nebojí svůj vytříbený outfit trochu shodit, protože vědí, že jen tak dokážou vzbudit emoce.

TIP NA VIDEO: Jaké boty by vám neměly chybět v podzimní a zimní výbavě?

Válenky Ugg jsou zkrátka #mood. Spíše než módní status představují rozpoložení, malé zastavení uprostřed hektického týdne, ale i zřetelnou demonstraci ve stylu self-care. Jako názorný příklad posloužila Bella Hadid, která si ve válenkách a v dlouhých bílých ponožkách dopřávala pizzu během zářijového fashion weeku. Podobně modelka Elsa Hosk, která by ve svém kašmírovém outfitu mohla klidně přecházet i z obýváku do ložnice.

Loading
Loading

Válenky Ugg bývají častým doplňkem přehlídkami zchvácených modelek. I tak by ale bylo naivní domnívat se, že v těchto konkrétních případech jde o osobní módní volbu Belly nebo Elsy. Není náhodou, že obě (a spolu s nimi i řada influencerek) mají na sobě zbrusu nový model Ugg Ultra Mini na platformě, který měl premiéru v září. A netřeba dodávat, že je od té doby takřka permanentně vyprodaný.

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading

Podobně jsou na tom pantofle Boston od německé značky Birkenstock, které se stylově podobají – mají plnou špičku, která svou šíří, tvarem a barvou připomíná bochník chleba. I ony se vyhouply do popředí už v období pandemie. Na rozdíl od válenek Ugg, kde sehrála roli i nostalgie po módě přelomu milénia, ale oslovily především funkčností: nač si složitě zavazovat tenisky, když jdete jen vyzvednout jídlo před dům?

Mimochodem, první model Boston vznikl už v roce 1979 a v osmdesátých letech se stal nezbytnou výbavou na univerzitních kolejích. Poté upadl v zapomnění až do nedávné doby, kdy ho začaly nosit modelky a herečky v čele s Kaiou Gerber, Kristen Stewart nebo Siennou Miller. Je příznačné, že ani po pandemii pantofle Boston nebo válenky Ugg nikam nemizí (a tak se nyní potkávají s trendem širokých baggy nohavic). Jsou společenským indikátorem doby, kdy se střetává několik krizí najednou a kdy je zkrátka dobré držet se hesla Hlavně klid a nohy v teple.