Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Olivia Newton-John jako Sandy v muzikálu Pomáda (1978)
Olivia Newton-John v roce 2019
Herečka vydražila filmovou koženou bundu za 243 tisíc dolarů.
Ikonická kožená bunda s červenou podšívkou.
Filmová bunda se nakonec herečce vrátila zpět jako dar.
10
Fotogalerie

Jako Sandy na konci Pomády: Příběh kostýmu, který inspiroval generace

V pondělí večer obletěla svět smutná zpráva – herečka Olivia Newton-John ve třiasedmdesáti letech podlehla rakovině. Lidé si ji nejvíce spojují s rolí středoškolačky Sandy Olsson v muzikálu Pomáda, který proslul nejen chytlavými písněmi, ale také památnými filmovými kostýmy. Jaký je příběh toho nejznámějšího?

„Zamilovala jsem si všechny své kostýmy, ale zvláště koženou bundu a legíny, které jsem oblékla na konci filmu. Vzpomínám si, jak jsem šla s naším kostýmním výtvarníkem Albertem Wolskym do šatníku v přívěsu a poprvé jsme zkoušeli oblečení. Bunda seděla perfektně, ta červená podšívka byla boží. Kalhoty byly také fantastické, ale protože skutečně pocházely z 50. let, měly zlomený zip, takže mě do nich museli zašít,“ napsala před čtyřmi lety Olivia Newton-John, hvězda filmu Pomáda (1978), v článku pro magazín InStyle u příležitosti čtyřicátého výročí od premiéry slavného filmového muzikálu.

TIP NA VIDEO: Ikonické filmové scény s cigaretou

Video placeholde

Legendární scéna, ve které se upjatá studentka v dlouhé sukni změní v nedostupnou femme fatale v kožené bundě a s cigaretou v ruce, se vryla do paměti nejen díky písni You're The One That I Want, ale především díky dráždivému outfitu, který vyráží dech nejen Dannymu v podání Johna Travolty. „Když jsem poprvé vyšla na plac, viděla jsem reakci takřka okamžitě – všichni okamžitě všeho nechali,“ vzpomínala dále Newton-John, která si kostým mohla po natáčení nechat.

Scéna, která vešla do dějin jako „makeover“. Happy end nastal, když se Sandy stala kopií Dannyho.
Scéna, která vešla do dějin jako „makeover“. Happy end nastal, když se Sandy stala kopií Dannyho. | Zdroj: Profimedia.cz

Teprve před třemi lety se rozhodla ho vydražit. Majitelkou přiléhavých kalhot se příznačně stala Sara Blakely, zakladatelka značky Spanx, která se specializuje na stahovací spodní prádlo. Nový majitel kožené bundy se však rozhodl zůstat v anonymitě. Posléze tento ikonický kousek věnoval zpátky překvapené Olivii Newton-John – dostala ji darem ve velké růžové krabici. „Ta bunda patří tobě a kolektivní duši všech, kteří tě milují, těm, pro které jsi soundtrackem jejich životů. Neměla by jen ležet ve skříni miliardářů, aby se s ní chlubili ve svých privátních klubech,“ nechal se slyšet. Výtěžek z dražby, který činil přes 400 tisíc dolarů, putoval na výzkum rakoviny.

Kožený křivák, přiléhavý bardot top, černé legíny a červené střevíce jsou dodnes vděčným materiálem pro halloweenské kostýmy – například v roce 2015 se takto vystrojila supermodelka Gigi Hadid. Pravda však je, že módu roku 1958, ve kterém se fiktivní příběh odehrává, odráží slavný filmový outfit jen částečně (a je s podivem, že zrovna legíny byly v tomto snímku dobovým kouskem). Ano, křiváky byly v 50. a 60. letech nezbytným doplňkem drsných motorkářů a jejich biker girls. Celková Sandina image však odpovídá spíše 70. letům, která si již užívala výdobytků sexuální revoluce.

Olivia Newton-John jako Sandy v muzikálu Pomáda (1978)
Olivia Newton-John jako Sandy v muzikálu Pomáda (1978) | Zdroj: Profimedia.cz

Zajímavý pohled nabízí rozbor na blogu Tom and Lorenzo, který připomíná, že z dnešního pohledu je slavný filmový makeover poněkud problematický. Jde v něm totiž o to, že se dívka v podstatě stává kopií svého chlapce – a to jen proto, aby si ho udržela. „Protože v roce 1978, na vrcholu éry poflakování, kdy se diskotéky plnily návštěvníky a večírky byly plné koksu, se seberealizace žen v popkultuře částečně měřila podle toho, jak otevřené byly sexu; jak moc byly ochotné to naznačit svým oblečením a stylem.“ V kulisách konce padesátých let však drsnější verze Sandy působila velmi progresivně. A inspiruje dodnes!