Cottagecore je zpět: Proč stále utíkáme do přírody a k romantickým šatům?

2 min čtení

2 min čtení

Útěk do přírody, kytice z právě natrhaného kvítí na louce, bosé nohy a romantické nadýchané šaty. Cottagecore nás před třemi lety pomyslně chránil před strastmi pandemie a od té doby se pohodlně usídlil mezi pravidelnými jarními a letními trendy, kterým lze pro jejich jemnost a romantický nádech jen těžko odolat. Jakou podobu nabrala oblíbená venkovská estetika letos?

Když v roce 2020 zachvátila svět pandemie, museli jsme se naučit žít jinak. Jedni začali péct chléb a o svůj kvásek pečovali jako o nového člena rodiny, jiní propadli domácímu cvičení a někdo utíkal na venkov. Rozkvetlé louky, roztomilá mláďata, pikniky v trávě a móda vycházející z romantické estetiky farmářek se pro mnohé staly tolik potřebným eskapismem z každodenního nárůstu počtu nakažených. Instagramový feed se postupně zaplnil fotkami a videy, která lákala další jedince do bezstarostného světa v přírodě. S tím ruku v ruce přišel trend nadýchaných šatů s balonovými rukávy, volány a mašlemi. Svět se před třemi lety proměnil v negativní místo a spousta z nás potřebovala utéct na růžový obláček.

TIP NA VIDEO: Seznamte se s nejvíc trendy šaty roku 2023

S postupným rozvolněním a návratem „k normálu“ mnozí predikovali, že dosud tak oblíbený cottagecore postupně ustoupí jiným, aktuálnějším trendům. Svět se loni opět naplno otevřel a všichni zase chtěli naplno žít. Nikoho tak nepřekvapilo, že se po dvou letech lockdownu nejeden fashion fanoušek toužil zahalit do sytých barev a pomocí Y2K kousků zavzpomínat na bezstarostnou módní éru z přelomu 90. a nultých let. Obliba cottagecoru ale nevymizela úplně – právě naopak.

Co za to může? Odpověď je podobná jako před třemi lety. Lockdowny jsou sice dávno za námi, svět se ale od té doby rozhodně lepším místem nestal. Pravidelné aktualizace počtu covidových úmrtí nahradily tragické zprávy z války na Ukrajině a reporty o vysoké inflaci a energokrizi. Abychom všechno tohle mohli snášet a nezbláznili se, je jasné, že občas potřebujeme utéct do jiného světa. Pomocí seriálů a hudby vzpomínáme na 70. a 80. léta a alespoň o víkendu si často nepřejeme nic víc, než se schovat do klidné náruče přírody.

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading

Neznamená to ovšem, že bychom teď zase všichni začali toužit po ikonických šatech s jahodami od Liriky Matoshi, které se staly hitem právě okolo roku 2020, a znovu se pustili do pečení domácího kváskového chleba někde daleko od reality. Venkovská estetika, životní styl i móda se postupně proměňují, a právě to zajišťuje, že nás stále baví. Zatímco láska k naducaným šatům už z módy asi jen tak nevymizí, přicházejí i nové prvky, které cottagecore částečně vytrhávají z jeho růžové letargie a dávají mu říznější podobu. K romantickým šatům a milkmaid topům náhle nosíme barevné nebo metalické kovbojské boty, fascinují nás folklorové vestičky a bundy a místo sukní po vzoru seriálového hitu Daisy Jones & The Six saháme po zvonových kalhotách. Cottagecore totiž v posledním roce značně oživil trend cowboy girl, který čerpá z estetiky 70. let a fascinuje jej surová kůže.

Loading
Loading
Loading

A co praví o současné podobě cottagecoru jarní kolekce designérských domů? Mnohé módní značky v čele s Acne Studios, Paul & Joe a Maryling ohlašují na tento rok velký comeback gingham kostky. Motiv, který jsme v posledních letech mohli vídat na venkovských šatech (a také na ubrusech v italských pizzeriích), se letos bude ve velkém kombinovat s dalšími romantickými vzory a materiály. Chybu neuděláte, když jej spárujete s florálním motivem anebo jemnou bílou krajkou. Stejně tak se velké oblibě těší rozverné doplňky, jako jsou mašle, šátky a 3D květiny. Ve verzi cottagecore 2023 jednoduše platí, že čím víc romantických prvků na sobě budete mít, tím lépe.

Acne Studios jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Acne Studios jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Acne Studios jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Paul & Joe jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Paul & Joe jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Paul & Joe jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Maryling jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz