Kronika stylu Beckhamových: Od cool 90. let přes trapasy z milénia až po dnešní ikony

3 min čtení

3 min čtení

Victoria a David Beckhamovi patří k nejvlivnějším a nejlépe oblékaným párům světa. Ne vždy ovšem měli takový vkus. Některé jejich dávnější outfity jsou po letech spíše k pousmání, jiné, zejména v případě Victorie, slouží jako odstrašující příklad tehdejších toxických trendů. Pojďte s námi zavzpomínat, jak jim to v průběhu let módně ladilo. 

David a Victoria Beckhamovi jsou v současném showbyznysu a popkultuře fenoménem. On má za sebou velmi úspěšnou fotbalovou kariéru, ona se zase proslavila jako členka jednoho z nejslavnějších hudebních těles 90. let – Spice Girls – a v současné době požívá respekt coby módní návrhářka. Společně také vychovávají čtyři děti, které se postupně, jak dospívají, stávají objektem zájmu médií – například loňská svatba nejstaršího syna Brooklyna s americkou herečkou a modelkou Nicolou Peltz byla exkluzivně pokrývána britskou Vogue.

TIP NA VIDEO: Kouzelnická sága o Harrym Potterovi. Kolik věcí jste o filmech nevěděli?

Dnes už považujeme za samozřejmé, že Beckhamovi vypadají skvěle, kamkoli se hnou. A pravdou také je, že o to usilovali už před pětadvaceti lety, kdy světu oznámili své zásnuby. Svatba se nakonec konala 4. července 1999, jen pět týdnů poté, co David Beckham získal společně s klubem Manchester United pohár Ligy mistrů. A přesně čtyři měsíce poté, co se slavnému páru narodil syn Brooklyn. Posh and Becks, jak se páru přezdívalo, svůj úspěšný půlrok završili veselkou v bílém pro 230 prominentních hostů – Victoria zvolila saténové šaty se strukturovaným korzetem od návrhářky Very Wang, David bílý oblek. Jako památnější se ovšem z dnešního pohledu jeví jejich druhý sladěný oděv – sytě fialové outfity od britského návrháře Antonia Berardiho, který ušil i mini verzi pro Brooklyna.

Loading

Z módního hlediska Beckhamovi vždycky představovali ikony, které reprezentují, ale současně i diktují dobové trendy. Optikou dneška se však jejich módní styl vyvíjel poněkud divoce. Přitom to nejsou pozdní devadesátky, nad nimiž bychom se mohli uculovat nejvíc, naopak. Tehdejší Victoriin kožený minimalismus, který korespondoval s její image Posh Spice, doplněný Davidovým sportovním stylem oslovuje i dnešní mladou generaci, která tyto dva objevuje prostřednictvím sociálních sítí a účtů, jako je 90sanxiety. No řekněte, kdo by mohl říct, že měl v 90. letech takhle cool rodiče? Už v té době se začínal projevovat jejich sklon k párování outfitů i účesů ve stylu matchy matchy – například když dorazili na otvíračku butiku Versace Couture Jeans takřka ve stejných kožených bundách i kalhotách.

Mistři minimalismu těsně před svatbou (1999). V té době už byli budoucí manželé Beckhamovi rodiči malého Brooklyna. / Zdroj: Profimedia.cz

Zatímco devadesátkový minimalismus v podání Beckhamových vypadá i z dnešního pohledu cool, dekáda po přelomu tisíciletí se stala obdobím touhy po dokonalosti, která tehdy nabývala až obskurních rozměrů. V duchu tehdejšího ideálu krásy se Victoria stala nekompromisní propagátorkou ultra štíhlé postavy, svět řešil (podobně jako třeba u Britney Spears) její implantáty a o neustálém hledání sama sebe svědčí i její časté vlasové proměny. Ostatně i David Beckham byl ve své době vyhlášený chameleon. Vzpomínáte? David a blond patka, David a nagelovaný „ještěr“, David a culíček...

Érou kolových minisukní a lodiček na platformě souběžně prostupoval příklon k eleganci Jackie Kennedy, které ovšem tehdy chyběla potřebná sebejistota a nenucená noblesa. Posh oscilovala mezi stylem sexy fotbalové manželky a elegantní dámy, jenže dohromady to moc nefungovalo.

Beckhamovi: Evoluce stylu

Na párty v Los Angeles (2007) / Zdroj: Profimedia.cz

aktivní vstup do světa módy v roce 2008, kdy Victoria založila vlastní stejnojmennou značku, přinesl posun směrem k jasně definované eleganci. Z Davida se postupem času stal klasický britský elegán s vestičkou a bekovkou, zatímco bývalá Posh Spice se vrátila ke své přirozené barvě a zbavila se vlasových extenzí. Poprvé také veřejně obula tenisky a na triko nechala natisknout sebeironické motto „Fashion Stole My Smile“. Její uniformou se stal kašmírový rolák a kalhoty pánského střihu, její módní mantrou sebevědomý color-block, přičemž nikdy neopustila ani svou oblíbenou černobílou kombinaci. Po několika letech tápání dozráli Beckhamovi ve stabilní a obdivuhodný pár, který si oblibou nezadá ani s princem Williamem a princeznou Catherine.

Na módní přehlídce v londýnském Kent & Curwen (2019) / Zdroj: Profimedia.cz