Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia Zdroj: Zdroj: iStock

Žiletka, vosk nebo IPL: Jakou techniku zvolit při holení chloupků po celém těle?

S oteplováním a odhalováním různých tělesných partií znovu vyvstává otázka holení. Které techniky současný kosmetický průmysl nabízí a jaké má jejich využití výhody a nevýhody? Pojďme si všechny podrobně rozebrat.

Žiletka

Výhody: Jde o nejjednodušší, nejrychlejší a cenově nejdostupnější způsob, jak se zbavit ochlupení. 

Nevýhody:Holení je potřeba pravidelně opakovat, protože při něm pouze seříznete viditelnou část chloupku nad pokožkou, a ten si pak vesele roste dál. Navíc se můžete snadno pořezat, obzvlášť pokud se žiletkou pohybujete po nerovném terénu, jako jsou kolena nebo klín. Na pomoc si proto vezměte holicí pěnu nebo gel (holit se samozřejmě ale můžete také nasucho), které chloupek změkčí a usnadní klouzání holítka po kůži. Chloupek může ale i zarůst. Ideální je proto dodržovat při holení úhel 28 až 32 stupňů mezi kůží a čepelí a neholit proti směru růstu chloupku. Pomoct může také jemný peeling dané oblasti. 

TIP NA VIDEO: Podívejte se, jak šel čas s ženským ochlupením!

Video placeholde

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

chloupky po holení nerostou silnější? Je to jen mýtus způsobený optickým klamem. Dorůstající chloupek se zdá být silnější, protože neroste přirozeně do špičky, ale kose seříznutý. 

Věděli jste, že…

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 6

Depilační pěny, pasty a krémy

Výhody: Všechny tyto přípravky fungují na principu narušení chemických vazeb keratinu, který je hlavní složkou chloupků. Tím je vlastně celý chloupek zničen, včetně kořínku, ale cibulka, z níž vyrůstá, zůstává zachována. Jedná se o bezbolestnou formu odstraňování chloupků a vydrží o něco déle než holení klasickou žiletkou.

Nevýhody: Pokud jste citliví na vůně a pachy, nemusí vám jít tato metoda takříkajíc pod nos. Oproti holení trvá použití krému o něco delší dobu (musíte počkat, než začne působit) a nemusí si poradit se silnějšími chloupky. 

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Pokračování 3 / 6

Vosk

Výhody: Při epilaci studeným voskem se lepivá hmota nanese v tenké vrstvě na speciální fólii, ta se přiloží na kůži, uhladí a pak se strhne společně s chloupky. Můžete si ale samozřejmě koupit už hotové pásky s voskem, které jsou jednodušší na manipulaci. Horký vosk se nejprve rozehřeje ve vodní lázni. Poté se aplikuje přímo na kůži, na ni se následně přiloží látka, která se rychlým trhnutím proti směru růstu chloupků strhne i s chloupky. Nevýhody: Jako první určitě musíme zmínit bolest – pro někoho to problém nepředstavuje, pro jiného naopak ano, záleží na vašem prahu bolesti. Také dochází k určitému podráždění pokožky, takže je po ukončení procedury nutné aplikovat zklidňující přípravek. Kůže může být navíc po takové epilaci suchá vinou odstranění povrchových buněk. Pokud jde o horký vosk, tam hrozí ještě riziko popálení. A cvik vyžaduje také „vychytání“ jeho správné konzistence. Horký ani studený vosk se ale nehodí na epilaci podpaží, kde je kůže velmi citlivá. 

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Pokračování 4 / 6

Epilátor a pinzeta

Výhody: Zatímco starou dobrou pinzetu obsluhujete vy sami ručně, epilační strojek musíte obvykle nabít nebo připojit do elektrické sítě. Pinzeta se hodí spíše na lokální chloupky a obočí, kdežto epilátor obslouží větší plochy snadno a rychle. Obojí ale nežádoucí chloupek pevně uchopí a vytrhne i s kořínkem. Pokud se rozhodnete investovat do epilátoru, dívejte se po modelech, které mají výměnné hlavice různých velikostí pro různé „terény“.

Nevýhody: Jde o další metodu, která není zcela bez bolesti. Chloupky musejí mít navíc dostatečnou délku, aby je hlavice epilátoru dokázala uchopit. Pokožku je také třeba udržovat v průběhu epilace napnutou, abyste se vyhnuli eventuálnímu štípnutí. A i v tomto případě může docházet k podráždění a zarůstání chloupků. 

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Pokračování 5 / 6

Laser

Výhody: Jde o nejspolehlivější a zároveň finančně nejnáročnější možnost, jak se zbavit ochlupení. Chloupky vám jeho prostřednictvím odstraní pouze odborníci na klinikách. Při tomto ošetření se energie laserového paprsku po absorpci v kůži změní na tepelnou, která zničí cibulku, z níž chloupek vyrůstá. Výsledek je tedy trvalý. Vzhledem k tomu, že se jednotlivé chloupky nacházejí v různých růstových fázích, je třeba ošetření několikrát zopakovat v průběhu 6–8 měsíců. Doporučuje se proto asi pět ošetření v intervalech 4–12 týdnů. Po ošetření nezapomeňte chránit pokožku krémem s vysokou UV ochranou.

Nevýhody: Tato metoda se nehodí pro všechny fototypy. Problematické je její užití na velmi jemné a světlé chloupky. Kontraindikací je také těhotenství, epilepsie, cukrovka, kožní onemocnění nebo kardiostimulátor. Komplikací je rovněž finanční náročnost, potřeba ošetření několikrát opakovat a také nutnost absolvovat ho pouze v měsících, kdy se neopalujete a nehrozí, že se budete pohybovat na slunci. 

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Pokračování 6 / 6

Fotoepilace IPL

Výhody: Fotoepilace pomocí IPL je založena na principu absorpce světla pigmentem – melaninem (u tmavého chloupku) či hemoglobinem (u světlého a šedého chloupku) – v cibulce, z níž chloupek vyrůstá. Výsledkem je, že chloupek už znovu nevyroste. Při jednom ošetření opět nemohou být odstraněny všechny chloupky, protože IPL likviduje pouze chloupky ve fázi růstu. Oproti laseru má širší světelné spektrum, ale menší účinnost. Výhodou naopak je, že dnes jsou k dostání i IPL přístroje určené na domácí použití, takže nemusíte chodit do salonu. IPL je také méně bolestivé než laserové ošetření.

Nevýhody: Jelikož přístroj rozpozná chloupek podle množství obsaženého melaninu, není možné jej použít na opálenou pokožku (ta je snědá právě v důsledku melaninu a přístroj by nepoznal, co je chloupek a co kůže) nebo na pokožku s tetováním. IPL není tak univerzální jako laser a nehodí se na všechny typy chloupků (problematické jsou zejména světlé, právě kvůli nedostatku pigmentu). Pokud se rozhodnete pro přístroj na domácí použití, je zde vyšší vstupní investice.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Článek vyšel v časopise Dieta 4/21. Archivní čísla zakoupíte v naší on-line trafice iKiosek.cz

Agata Hanychova
Agata Hanychova | Zdroj: Ivy E. Morwen, redakce časopisu Dieta