Marilyn Monroe v ikonických šatech v roce 1962 a Kim Kardashian ve stejném modelu o 60 let později.

Marilyn Monroe v ikonických šatech v roce 1962 a Kim Kardashian ve stejném modelu o 60 let později. Zdroj: Profimedia.cz

Kim Kardashian v šatech mohla strávit jen asi pět minut – vyfotila se na schodišti a šla se ihned převléknout do repliky. I tak ale pobouřila například odborníky na konzervování historických oděvů.
Jednoduché nude šaty navrhl v roce 1962 teprve dvaadvacetiletý návrhář Bob Mackie.
Byly tak přiléhavé, že do nich musely švadleny Marilyn Monroe doslova „zašít“.
Model měl působit transparentním dojmem, ve skutečnosti ale nemělo být nic vidět.
Marilyn Monroe si své vystoupení s písní Happy Birthday Mr. President náležitě užila.
23
Fotogalerie

Marilyn Monroe versus Kim Kardashian: Příběh nejdražších šatů na světě

29. května si připomínáme narození J. F. Kennedyho. Asi každému se v této souvislosti vybaví píseň „Happy Birthday, Mr. President“, kterou mu v roce 1962 zapěla Marilyn Monroe. A zejména šaty, které při tom měla na sobě. Jaký je jejich příběh? A jak se mohlo stát, že v nich na Met Gala přišla Kim Kardashian?

„Byla to jedna z nejvíc vzrušujících nocí jejího života,“ komentuje v dokumentu The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes hereččin ctitel a kamarád, krejčí Henry Rosenfeld. Na mysli má samozřejmě onen památný večer 19. května 1962 (šlo o předoslavu narozenin, která se konala o deset dní dříve), kdy Marilyn vystoupila na jevišti v Madison Square Garden, aby zazpívala k narozeninám prezidentovi Kennedymu. Šaty, které si pro tuto příležitost vybrala, měly působit jako třpytivé krystaly na holém těle. Monroe chtěla zářit, provokovat, vytěžit z tohoto momentu naprosté maximum. Když vstoupila na jeviště před patnáct tisíc hostů a členů Demokratické strany, nejprve svůj triumfální outfit skrývala pod bílým kožichem. Poté jí ho moderátor sejmul a sál, v jehož čelní řadě seděl americký prezident, zalapal po dechu.

Tip na video: Marilyn Monroe – záhadná smrt největší sexuální ikony 20. století

Byly jen pro ni

„Byla to velká chyba. [Marilyn] byla bohyně. Šílená, ale bohyně. Byla prostě úžasná. Nikdo nepózuje jako ona. A byly vytvořeny pro ni. Byly navrženy pro ni. Nikdo jiný by je neměl obléknout,“ zareagoval v rozhovoru Entertainment Weekly návrhář Bob Mackie na skutečnost, že v nich letos na Met Gala přišla Kim Kardashian. A Bob Mackie má do této věci rozhodně co mluvit. Bylo mu pouhých dvaadvacet let, když tyto šaty navrhl. Před pár měsíci vyšel ze školy a práce asistenta pro francouzského kostýmního designéra Jeana Louise patřila k jeho prvním (později se nejvíc proslavil jako dvorní návrhář zpěvačky Cher). Pozoruhodné je, že ani netušil, na jakou příležitost jsou šaty určené. Věděl jen, že mají působit průsvitným dojmem, ale současně nic neukázat. A měly být tak přiléhavé, že je švadleny zašívaly Marilyn přímo na těle. O to víc pak bolelo sledování videa, jak se do patrně nejvzácnějších šatů na světě přesně o šedesát let později rve stůj co stůj hvězda reality show.

Když Marilyn Monroe smyslně a poněkud teatrálně zazpívala svoje „Happy Birthday, Mr. President“, vstoupily spolu s tímto okamžikem do historie i její skandální šaty. Spolu s výmluvnou řečí těla (laškovné poťukání na mikrofon, svůdně přivřené oči a skousnuté rty a na závěr rozverné poskočení, když burcovala dav, aby zpíval s ní) totiž jen přiživily drby, že mezi ní a prezidentem je milenecký vztah. Tehdy navíc ještě nikdo netušil, že jí zbývají necelé tři měsíce života. Zemřela 4. srpna 1962 v šestatřiceti letech. Kennedy ji přežil pouze o rok – atentátník ho zastřelil při návštěvě Dallasu 22. listopadu 1963. Bylo mu šestačtyřicet. Malá odbočka: Růžový kostýmek potřísněný krví, který ten osudný den měla na sobě jeho žena Jacqueline, nikdy nebyl vyčištěn a je uchováván v místnosti s kontrolou teploty a vlhkosti, ale na tajném místě. Veřejnost jej dle vůle Caroline Kennedy, dcery prezidentského páru, nesmí spatřit až do roku 2103.

Nejsou křivky jako křivky

Kdo by čekal, že podobně přísné podmínky panují i ohledně nejdražších šatů na světě, pak musel být začátkem května překvapen. Jak je možné, že si je mohla obléct Kim Kardashian, která pro mnohé stále reprezentuje spíše pokleslý šoubyznys než prvoligový hollywoodský glamour? Ikonické šatybyly v roce 2016 prodány aukční síní Julien's Auction za rekordních 4,8 milionu dolarů. Koupila je americká franšíza Ripley's Believe It Or Not, která se zaměřuje na vzácné, neobvyklé a kuriózní artefakty – čili velmi komerční podnik. Oděv poté putoval do orlandské pobočky na Floridě, kde byl pečlivě uschován v tmavé místnosti s kontrolou teploty. Dokud nezavolala Kim, podle americké Vogue velká fanynka aukcí, a dokonce již majitelka několika artefaktů JFK.

Šaty jí byly zaslány soukromým letadlem a celebrita musela mít na ruce bílé rukavičky, když si je za pomoci asistentek oblékala. Poprvé to nevyšlo, což později okomentovala slovy: „Vždycky jsem si myslela, že [Marilyn] měla výrazné křivky. Napadlo mě, že v některých partiích budu možná menší, zatímco ona byla plnější a naopak. Takže když jsem se do nich nedostala, chtělo se mi brečet, protože s tím už by se nedalo nic udělat.“ Kim nakonec však jedno řešení našla, byť vzhledem k současné době poněkud kontroverzní – zkrátka se do šatů prohladověla. Co už příliš neřešila, že efekt nahých šatů spočívá i na tónu kůže nositelky. Na těle Kim Kardashian tak působily zvláštně nepatřičně z více důvodů.

Kim Kardashian v šatech mohla strávit jen asi pět minut – vyfotila se na schodišti a šla se ihned převléknout do repliky. I tak ale pobouřila například odborníky na konzervování historických oděvů.
Kim Kardashian v šatech mohla strávit jen asi pět minut – vyfotila se na schodišti a šla se ihned převléknout do repliky. I tak ale pobouřila například odborníky na konzervování historických oděvů. | Zdroj: Profimedia.cz

A nakonec je tu samozřejmě symbolická rovina. I když je měla na sobě jen několik minut, následně se převlékla do repliky, a dokonce se vzdala i svého oblíbeného body make-upu, pro většinu lidí po celém světě touto umíněnou volbou šatů projevila především nedostatek pokory a neúctu vůči americké historii a kulturnímu dědictví. Situace připomněla titulku magazínu Interview z roku 2017, na které Kim pózovala tehdy s čtyřletou North West stylizovaná do Jackie Kennedy. Janet Mock, autorka tehdejší coverstory, hned v první větě napsala, že pokud si někdo může dovolit ztělesňovat americký sen, pak je to Kim Kardashian West. Magazín Daily Beast poté v komentáři publikoval slova, jež by se dala aplikovat i na nynější kauzu s Marilyn: „Jsou-li lidé naštvaní kvůli Kim Kardashian West oblečené jako Jackie Kennedy, nemohlo by to signalizovat, že je mnohem víc štve, co dneska znamená sláva a jaký na tom mají podíl?“

Ikonické šaty Marilyn Monroe na těle jiné ženy pobouřily i odborníky z muzeí, kteří to považují to za nešťastný precedens – co si budou chtít slavní, vlivní a bohatí obléci příště? „Tohle je unikátní historický oděv, který nikdy neměl opustit muzeum. Konzervátoři musejí zvažovat spoustu věcí, než se rozhodnou šaty vůbec opravit. Někdy na nich dokonce nechávají skvrny od potu, protože jsou součástí integrity šatů,“ okomentovala pro magazín Daily Beast historička Keren Ben-Horin, podle níž šlo o neetické rozhodnutí.

Skvrny, které nelze čistit