Od Cobaina po generála Pavla: Z flanelové košile je módní hit. Co symbolizuje?

4 min čtení

4 min čtení

Sociální bublina, která ve volbách podporuje generála Petra Pavla, v polovině ledna sdílela print screen článku z britské Vogue. V úvodu je modelka Kate Moss v kostkované košili na přehlídce Bottega Veneta doprovázená titulkem: Flanelová košile je nečekaným trendem, který ovládne rok 2023. Zcela náhodně totiž rezonuje s předvolební náladou části české veřejnosti, pro níž se flanelová košile stala symbolem cesty za vítězstvím. Jak to dopadne, zatím nevíme, pojďme se ale na flanelovou košili podívat z módního hlediska. Jaký otisk zanechala v popkultuře a jak to může pomoci generálu Pavlovi?

Na jedné straně supermodelka Kate Moss, která ve zdánlivě obyčejném outfitu Bottega Veneta na podzim obletěla sociální sítě. Ve skutečnosti je její flanelová košile z kůže, ale to teď není až tak podstatné. Hlavní je, že jedna z typických módních uniforem devadesátých let zůstává relevantní i v roce 2023. Na druhé straně prezidentský kandidát Petr Pavel, který na podzim vytasil flanelovou košili jako módní kousek, který ho má přiblížit lidem. Povedlo se. O flanelových košilích se mluví a píše na sociálních sítích, lidé si je ve velkém hledají na Googlu i díky němu. Nazrál tak čas připomenout si, co vlastně tento módní kousek symbolizuje a s jakými popkulturními idoly a hodnotami se pojí.

TIP NA VIDEO: K flanelové košili neodmyslitelně patří džíny. Jak vlastně přišly do módy?

Loading

Flanelová košile je neodmyslitelně spjatá s érou grunge v 90. letech, kterou ztělesňoval především frontman kapely Nirvana Kurt Cobain. Jeho síla osobnosti přitom spočívala v tom, že se o žádný módní postoj vůbec nesnažil. A jeho flanelová košile pocházela z thrift shopu. Vedle grunge se tak o této módní kapitole často hovoří jako o anti-fashion. „Grungeový styl přišel do módy v 90. letech spolu s kapelami Nirvana nebo Soundgarden a vyznačoval se hodně ležérním, neupraveným vzhledem, sekáčovými kousky a károvanými flanelkami,“ píše v knize Vše, co jste chtěli vědět o módě Ada Bartlová a současně dodává, že v tomto stylu oblékání původně nebyla ani špetka konzumerismu nebo náznak trendů.

Kapela Nirvana (1994) / Zdroj: Profimedia.cz

To se začalo měnit v roce 1993, kdy tehdy třicetiletý návrhář Marc Jacobs představil (ne)slavnou kolekci pro do té doby usedlou módní značku Perry Ellis, kde modelky v čele s Kate Moss, Christy Turlington a Naomi Campbell předváděly mimo jiné flanelky uvázané v pase. Z komerčního hlediska to tehdy byl propadák, protože si Jacobs vybral špatnou cílovku. Navíc styl grunge se mezi mladými začal šířit i bez přispění návrhářů – stačilo chodit do sekáče a sledovat MTV, kde se tehdejší It girl Alicia Silverstone ve videoklipu skupiny Aerosmith Cryin' vrhala se zlomeným srdcem z mostu, aby následně – přivázaná na bungee – svému objektu zájmu ukázala prostředníček. Samozřejmě v džínách a flanelce.

Předobraz okouzlujícího floutka ve flanelové košili se ale v popkultuře zjevil už dříve – v polovině 80. let skrze kultovní snímek The Breakfast Club (1985) a postavu Johna Bandera (Judd Nelson), jemuž zpod džínové bundy září červená kostkovaná košile. Tento kus oděvu v 90. letech nadále a vytrvale oslavoval nonkonformitu vtělenou do postav sympatických bad boyů a nespoutaných rebelek, ale i zádumčivých introvertek, které tehdy v popkultuře reprezentovala Angela Chase (Claire Danes), postava ze seriálu My So Called Life (pod názvem Tak tohle je můj život běžel na konci 90. let i v České televizi). Vedle hlavní dívčí postavy se do paměti zaryl také hlavní lamač srdcí Jordan Catalano (Jared Leto), který shodně s Angelou oblékal do školy nejčastěji flanelovou košili.

The Breakfast Club (1985) / Zdroj: Profimedia.cz

Jordan Catalano ze seriálu My So Called Life (1994) / Zdroj: Profimedia.cz

Flanelka jako oblíbený středoškolský oděv dětí, které nepotřebují vynikat, prostupuje snad všemi seriálovými počiny, na kterých jsme vyrůstali: od Beverly Hills 90210, přes Školu zlomených srdcí až po Dawsonův svět. A samozřejmě nelze zapomenout ani na francouzský klenot Helena a její chlapci. V současné době se tyto (anti)módní odkazy ozývají také v seriálových hitech streamovacích společností, které do centra pozornosti stále častěji přivádějí postavy citlivých outsiderů. Flanelovou košili tak obléká drogově závislá Rue (Zendaya) v Euphorii, vykořeněná míšenka Ginny (Antonia Gentry) v seriálu Ginny a Georgia a svou snahu zapadnout mezi ostatní studenty skrze kostkovaný kus oblečení demonstruje i Eleven (Millie Bobby Brown) ve Stranger Things.

Euphoria (Netflix) / Zdroj: Profimedia.cz

Stranger Things (Netflix) / Zdroj: Profimedia.cz

Flanelka se v průběhu let stala vděčným prostředkem, jak svůj postoj vyjadřovali různorodí hudebníci – Axl Rose z Guns'n'Roses ji nosil uvázanou v pase, Kurt Cobain ležérně rozepnutou přes triko a Liam Gallagher zpívával Wonderwall s knoflíčky spořádaně zapnutými až ke krku. Své flanelové období později zažil také Harry Styles a k melancholické kostce evokující podzim se ve volném čase rády vracejí i Lana del Rey a Taylor Swift. A zatímco před rokem 2010 se flanelová košile vracela na křídlech opojného party stylu indie sleaze, kolem roku 2015 se jí zmocnili o poznání klidnější hipsteři, kteří – opět slovy Ady Bartlové – „...chtějí stát mimo hlavní proud, ovšem na správném místě.“

Harry Styles (2014) / Zdroj: Profimedia.cz

Lana Del Rey / Zdroj: Profimedia.cz

Historii flanelové košile však nelze redukovat jen na posledních třicet let. Její rozmach nastal ve Spojených státech už v 50. letech a byl spojen s poválečným ideálem mužnosti, ale i ženské emancipace – pohodlnou kostkovanou košili s kalhotami nosily i filmové hvězdy v čele s Liz Taylor, Marilyn Monroe a Audrey Hepburn. Do pánské módy se flanelky dostávaly zejména skrze stoupající oblibu filmových westernů a ideál osamělých kovbojů a zručných lumberjacks (dřevorubců, kterým košile sloužila jako pracovní oděv). V módě se později romantikou westernu inspiroval ve velkém například návrhář Ralph Lauren, který svou lásku k prérijní estetice projevuje soustavně dodnes, a to navzdory trendům, které už dávno diktují něco jiného. Letos se ale možná opět trefí – a nejen díky generálu Pavlovi.

Plakát k westernu Kings of the Lumberjacks (1940) / Zdroj: Profimedia.cz

Petr Pavel / Zdroj: Profimedia.cz

Flanelová košile v módě tradičně evokuje mužnost a zručnost, ale také neústupnost, autenticitu, sympatické rebelství a snahu zapadnout mezi ostatní. Pro generála Petra Pavla tak může fungovat jako prostředek k oslovení mladé generace, pro kterou bude flanelka díky Cobainovi navždy cool, aniž by se vzdálil od očekávání starší generace. Je to kus oděvu, se kterým se (alespoň na chvíli) dokážou ztotožnit takřka všechny voličské skupiny.
Jak flanelová košile pomáhá v kampani generálu Pavlovi?